1.    
  2.     Репетитор і школа: час інших дітей

Репетитор і школа: час інших дітей

26.11.2017

Фото Репетитор і школа: час інших дітейШкільні роки чудові. Можна прийти до фінішу самої безтурботної і світлої пори в житті без допомоги репетитора? Є він панацеєю для отримання знань? І легко навчати сучасного школяра?

Перетворити проблему в витрати

Вчитель-методист Білоцерківської спеціалізованої природничо-математичної школи I-III ступенів № 16 ім. Н.А. Кириленко, редактор газети «Математика» видавництва «Шкільний світ» Ірина Кирдей переконана, що в Україні величезна кількість надзвичайно обдарованих дітей. З високою швидкістю мислення, здатність мислити критично, умінням оперувати великими масивами інформації, швидко запам’ятовувати та використовувати вивчене.

«Репетитори полегшують життя учня. Але без них можна обійтися. Програми в профільній старшій школі складені так, що багато сил і часу йде на вивчення спеціалізованих дисциплін. Тому важливо навчити старшокласника розставляти акценти. І, так. Так було завжди – хто хоче, той вчиться, а хто ні – шукає виправдання. У моєму житті було багато прикладів того, коли діти досягали високих результатів навчання не завдяки, а всупереч обставинам. Маючи гроші, батьки згодні платити репетиторів за свій відносний спокій. Заплативши за репетитора, вони купують собі трохи впевненості в тому, що їх дитина точно буде мати більш високий рівень знань, ніж якщо б він працював сам. І часто вони мають рацію», – сказала В. Кірдей.

Ірина Кирдей вважає, що шкільний вчитель не може одночасно бути репетитором дитині, і нова українська школа покликана вирішити цю проблему, яка часто має місце в школі. Чому так відбувається? «Я думаю, що «конвеєрний» класно-урочну метод навчання значно поступається індивідуальному підходу. Однієї дитини сьогодні навчити легко, а другого – неможливо. Якщо б ми знали однозначну відповідь на це питання, то реформа освіти не була б потрібна. Однак, є істинний факт – вчити сучасного учня цікаво! Взагалі в професії вчителя, серед інших бонусів, є можливість спостерігати за зміною поколінь у суспільстві. І те, що вчора було інноваційним, сьогодні сприймається буденно», – розповіла вчитель математики.

З точки зору В. Кірдей, немає такого етапу шкільної освіти, на якому категорично варто наймати репетитора. А в питанні підключення його до навчання дитини в початковій школі вона виділила дві проблеми: надзвичайну зайнятість сучасних молодих батьків (адже в переважній більшості батьки учнів початкової школи – це молоді люди) і очевидні проблеми зі сприйняттям школи як інституту в учня (якщо це має місце).

«Пошук репетитора в цьому випадку – це спосіб перетворити проблему в витрати, «купити» її. Але ми знаємо, що купити можна не все. В першу чергу, на етапі початкової школи варто підняти мотивацію до навчання, у другу – навчити дитину організовувати себе, правильно розподіляти свій час і розставляти пріоритети. А ще важливо сприймати власної дитини таким, який він є, і розвивати його природні здібності, не примушуючи знати всі», – наголосила вчитель.

 

«Немає нічого краще, ніж вивчати і викладати математику» – ці слова французького математика і фізика Анрі Пуассона повністю відображають атмосферу моїх уроків. Я люблю робити те, що роблю. Щиро. А діти це відчувають. І відповідають взаємністю. Ні мені, ні їм ніколи не вистачає часу сказати один одному на уроці все, що хотіли. Тому ми проводимо разом перерву до і після уроку, готуємо купу проектів та досліджень, приносимо один одному додаткові завдання, розповідаємо про цікаві речі і події. Знають мої учні математику? Хотілося б сказати, що знають. Але це не постійна величина, досягнута одного разу, а процес, якому нема кінця. Так, вони показують хороші результати. Але разом ми знаємо, що не можна зупинятися в роботі. Звичайно, я працюю над собою. І наші уроки в розумній мірі насичені ІТ.

У школі цінний «вал» знань

Наталія і Михайло – столична сім’я репетиторів. До їх послуг вдаються бажаючі поглибити свої знання з біології і хімії. У цій сфері вони досить давно, тому з радістю поділилися досвідом. Вони єдині в думці, що сучасний школяр може успішно закінчити школу без допомоги репетитора тільки в порядку винятку, якщо має незвичайні здібності: «Головна причина в тому, що програми не відповідають викликам часу: світ змінився, немає проблеми в отриманні інформації, більше того, інформація буквально «обвалюється» на дитину – яскрава, чітка, «б’є» на емоції. Наша ж школа, як і раніше, орієнтується на «вал» – кількість знань по предмету. За всі роки роботи в школі, а ця цифра наближається до 40 років, ми відзначали тільки розбухання програм, тижневого навантаження учнів, кількості шкільних предметів. Це проблема не тільки українська – з нею зіткнулися по всьому світу, і вирішують її по-різному. Діти не слабкі, але інші – вони зросли з комп’ютером і інтернетом, вони швидко «схоплюють» інформацію, але, схоже, не докладають особливих зусиль, щоб її утримати. З іншого боку, вчителі в більшості не вміють і не хочуть змінюватися, що теж можна зрозуміти, т. к. параметри оцінки вчительської праці дозволяють йому працювати по-старому».

Наталія і Михайло категорично проти того, щоб шкільний вчитель займався з дитиною і в якості репетитора. Вони кажуть, що це неприпустимо, і часто безглуздо, але рекомендують все ж вибирати його не в інтернеті навмання, а за рекомендацією знайомих.

«Якщо в результаті реформи школа зміниться: програми будуть «розтягнуті» на 12 років, зменшиться кількість шкільних предметів, для вступу до ВИШУ треба буде здавати ЗНО, перевіряє компетентності, а не суму знань, зміняться вимоги до вчителя, – то репетитори взагалі не знадобляться. Ще дуже важливо, щоб оцінювання учня було максимально «зовнішнім», як ЗНО – в цьому випадку вчителю важливо навчити, а не «поставити» оцінку за гроші», – резюмували Наталія і Михайло.

Педагог не всесильний

 

Репетитор англійської мови з багаторічним стажем, Карина з Мукачева, запевнила мене, що учень може сьогодні завершити програму загальноосвітньої школи, не зустрічаючись з репетитором. Але вона звернула увагу на те, що багато залежить від дитини, його здатності аналізувати і класифікувати матеріал, розмежовувати основне і другорядне.

«Учень повинен вміти самостійно робити висновки. На жаль, сьогодні нерідкі випадки низького професіоналізму вчителя, який не вміє, а можливо, і не хоче зацікавити учня. Програма також в деяких класах є надто складною. Тоді вдаються до допомоги репетитора. Але репетитор не всесильний. Він може заповнити прогалини у знаннях дитини, або ж навчити його більше, ніж потрібно програмою. Звичайно, якщо є бажання у дитини і доступні фінансові можливості, тобто високий шанс отримати бажаний результат. Успішність сучасного школяра залежить від його психоемоційного стану та вміння долати труднощі», – сказала репетитор з Закарпаття.

Крім того, вона думає, що якщо дитина не встигає в школі, ні в якому разі не можна доручати функцію репетитора його шкільного вчителя, інакше додаткові заняття вчителя з дитиною будуть розглядатися як купівля оцінки за гроші: «На жаль, таке буває, якщо дитина не дуже встигає і на додаткових заняттях наполягає вчитель. При таких умовах вчителеві важко об’єктивно оцінити учня».

Викладач англійської мови прийшла до висновку на основі власного досвіду, що навчати сучасного школяра нелегко. По-перше, він має необмежений доступ до інформації. Цей факт пред’являє високі вимоги до педагога, який сьогодні повинен бути гнучким, уміти поєднувати різні методи і прийоми навчання, і обов’язково бути психологом.

«А наймати репетитора в початковій школі – одночасно абсурд і реальність нинішнього часу. Дуже важко дитині саме з іноземною мовою, оскільки часто він ще не опанував абетку, а програма з іноземної мови вимагає, щоб він вивчив її до нового року. Теоретично репетитор може бути потрібен тільки в останніх класах, коли зафіксовані прогалини в програмі», – висловилася Карина.

Репетитор не для домашніх завдань

Катерина – викладач Ужгородського Вузу і мама учня загальноосвітньої школи за сумісництвом. Вона впевнена, що без репетитора дитина може добре закінчити школу, якщо буде активним на уроках, заробляючи високі бали, вникаючи в представлений новий матеріал, виконуючи домашні завдання, самостійно працюючи додатково, дочитуючи потрібний матеріал для засвоєння, розширюючи свої знання.

«Інше питання, чи вистачить на це часу і посидючості школяра, адже у світі стільки всього цікавого, безліч спокус і силенну прецікавих речей крім шкільної програми. Але, на жаль, на практиці, гарні оцінки в школі зовсім не гарантія успішної здачі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Тут потрібна більш поглиблена підготовка, ніж це передбачено програмою і можливостями вчителя. Фактично, для підготовки до ЗНО важко обійтися без репетитора. Як би не критикували колишню систему освіти, тоді шкільна програма була більш наближеною до завдань вступних іспитів у вищі навчальні заклади, і дитина, яка сумлінно вчився в школі, як правило, набирав хороший бал при вступі», – пояснила Катерина.

Викладач Вузу підкреслила, що батьки повинні допомагати дитині не тільки фінансово, оплачуючи працю репетитора, але і додатково пояснювати значимість таких уроків і правильно організувати час свого школяра, щоб він продуктивно зміг засвоїти матеріал, а не був виснажений, «відбуваючи номер на уроках». Катерина не бачить нічого поганого в тому, щоб шкільний вчитель ставав дитині репетитором: «Чому ні? Якщо вони обоє орієнтовані на досягнення однієї мети, і вчитель може забезпечити професійну підготовку, то проблем не бачу. Але оцінка учня з предмета повинна визначатися його знаннями, а не відвідуваністю занять у «свого» вчителя».

Ми можемо по-різному ставитися до вчителів, але, за наполяганням Катерини, слід визнати, що робота вчителя – не з легких. Це знає той, хто працює в професії. Різні діти, різний рівень підготовки, різні характери і здібності, вимоги програми. Все це впливає на підготовку школярів. Але якщо вчитель вміє правильно і цікаво подати матеріал, застосовуючи сучасні методи і засоби, то результат однозначно буде. Головне розуміти школяра, мати на увазі, що застарілі методи навчання – недієві сьогодні, адже діти змінюються і мислять по-іншому.

«Батьки наймають репетиторів з різних причин. Вимоги шкільної програми зараз такі, що дитина сам просто не може нею оволодіти. Чула чимало скарг на те, що батьки витрачають багато часу на підготовку домашніх завдань зі своїми дітьми. Батьки відзначають часто «непотрібний» матеріал для вивчення дітей, непослідовність його викладу і вивчення (в іноземній мові діти іноді, не знаючи основ побудови речень і постановки питань, змушені виконувати вправи з ними), невідповідність матеріалу віком дитини (окремі теми могли б вивчатися пізніше для кращого засвоєння). Не всі батьки мають можливість стільки часу приділяти своїм дітям, будучи зайняті зароблянням грошей, або просто не володіють тонкощами окремих предметів у міру своєї кваліфікації. Тому вони змушені наймати репетиторів для виконання навіть домашніх завдань. Навряд чи це правильний підхід в освітньому процесі. Шкільна програма повинна бути такою, щоб школяр міг з нею впоратися самостійно без сторонньої допомоги. А в разі, якщо дитина хоче поглиблювати свої знання у вивченні мов або будь-яких інших предметів, з якими пов’язує своє майбутнє, і вимагає додаткових консультацій, то в таких випадках вважаю допомога репетитора цілком виправданою», – поділилася спостереженнями викладач Вузу.

Навчитися виділяти важливе

Було б неправильно в цьому питанні не запитати безпосередньо у самих учнів, що вони про все це думають, користуються послугами репетитора і навіщо. У столичному ТЦ «Оушен плаза» в післяобідній час вдалося зустріти чимало тих, кого навчають репетитори.

На сходинках біля входу розговорилася з мамою шестикласника. Виявилося, приїхали вони з Маріуполя, провідати старшого сина, який став у цьому році студентом. «Ми найняли репетитора англійської мови у першому класі, оскільки виникла потреба виконувати домашні завдання, а я свого часу вчила німецьку. Зараз син вже вийшов на рівень, коли готує домашні завдання сам, а репетитор дає йому додаткові знання. Платимо 75 гривень за годину, хоча по місту в цьому навчальному році ціна заняття вже досягла 120 гривень», – сказала жінка.

Дві шестикласниці, учениці 112 столичного ліцею, в процесі поїдання морозива, виклали свій погляд на досліджувану проблему. «Я з першого класу займаюся з репетитором англійської мови, а в минулому році почала ходити до репетитора німецької мови. Тих знань, які дає школа, мені не вистачить для продовження навчання за кордоном. А я хочу отримати вищу освіту в Австрії», – сказала одна.

«А у мене немає репетитора, але я і без нього відмінно справляюся. У мене з англійської, наприклад, що 11 балів», – сказала друга.

Каюсь, визначити на око старшокласників у торговому центрі виявилося для мене практично непосильним завданням. Серед нескінченної низки поважно пересуваються по поверхах людей, не дуже просто виявилося відрізнити моложавих співробітниць офісу, стурбованих операцією «повернися, молодість», від старшокласниць, які всіма силами цієї юності і молодості чинять опір, одягаючи на себе самі немислимі речі, щоб здаватися старше.

Знайшла! Учениця 10 класу 170 школи Києва, розповіла, що у неї останні роки був дуже поганий вчитель математики, і коли настав час готуватися до державної підсумкової атестації в 9-му класі, на сімейній раді було вирішено підключити репетитора. Її супутниця навчається в 11 класі 174 столичної школи. Навчається, до речі, відмінно, але знань з математики їй не вистачає, тому і займається з викладачем за власним бажанням.

На виході зіткнулася з первокурсницами Київського університету Б. Грінченка, що вивчають французьку філологію.

Блондинка з міста Глухів по секрету сказала, що в її школі слабкі вчителя. Тому само собою знадобилися помічники: «У школі мені взагалі не йшла історія та англійська. Але до репетиторів я теж не довго ходила – мені вистачило буквально за кілька занять, щоб зрозуміти, як користуватися підручниками, де шукати потрібну інформацію, і як навчитися виділяти важливе. Вони мене просто направили в потрібне русло, чого не змогли домогтися в школі. Але тут важливо, щоб учень, як я, сам зрозумів, навіщо потрібні знання».

А студентка з рудим кучерявим волоссям приїхала до Києва з Херсона. Вона вчилася в хорошому ліцеї, тому крім української мови, знання якої «кульгали», вона до репетиторів не зверталася.

Написати коментар